Nespokojnosť detí Nežnej revolúcie: Nechceme odísť do zahraničia, chceme žiť tu!

Autor: Tomasz Chłoń | 3.12.2014 o 8:59 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  3586x

Rebélia proti rebelom alebo iba bežný generačný konflikt? Prehra „nežných“ rodičov, ktorí splnili – možno len – vlastné ambície, ale nie ambície svojich detí?

Bratislava a Praha oslavovali výročie udalostí spred 25 rokov. Prebiehalo to rôzne.

Vzplanuli mnohé emócie, symbolické a politicky aktuálne, ktorých odzrkadlením bola návšteva ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Bratislave a jeho stretnutie s prezidentmi Poľska, Slovenska, Česka, Maďarska a Nemecka.

Ale protestovalo sa aj na uliciach, nespokojnosť zaznela aj v diskusiách. Študenti predstavili politikom v Národnej rade Slovenskej republiky mnoho výčitiek, dokonca aj zaznelo, že za komunizmu bolo lepšie, sociálne bezpečnejšie a práca bola pre všetkých.

Majú pravdu, a zároveň sa mýlia. Majú pravdu, lebo možno bolo lepšie – iste. Mýlia sa (a možno nie vlastnou vinou), lebo na to, aby sme pochopili, odkiaľ sme prišli, si treba bolo prejsť už nie cez väzenie a komunistické lágre, ale "len" cez ponižovanie v totálne skorumpovanom každodennom živote – najmä zotročením ľubovôľou politika, väzenského strážnika, príslušníka Verejnej bezpečnosti, hraničnej stráže či colníka, ale aj Pani predavačky v obchode či v Pána recepčného v hoteli.

Celá skutočnosť bola založená na systémovej korupcii: u lekára, na súde, v škole, na univerzite, v obchode či v práci.

Už 25 rokov sme od toho oslobodení. A túto slobodu využívame tak, ako iní slobodní ľudia – raz lepšie, raz horšie. Dnešní dvadsaťpäťroční mladí ľudia si to často nedokážu vážiť a ani to oceniť, lebo na vlastnej koži nikdy nepocítili en bloc, čím bolo poníženie a pokorenie ako súčasť systému.

V skutočnosti však príbehmi o minulosti nepresvedčíme nové generácie, aby tu ostali. Presvedčíme ich predovšetkým investíciami do vzdelania a jeho prepojením s potrebami pracovného trhu.  Príklady máme blízko - u susedov - v Nemecku, Rakúsku a severských krajinách. Znie to "jednoducho", ale nie je to nemožné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?