Nespokojnosť detí Nežnej revolúcie: Nechceme odísť do zahraničia, chceme žiť tu!

Autor: Tomasz Chłoń | 3.12.2014 o 8:59 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  3584x

Rebélia proti rebelom alebo iba bežný generačný konflikt? Prehra „nežných“ rodičov, ktorí splnili – možno len – vlastné ambície, ale nie ambície svojich detí?

Bratislava a Praha oslavovali výročie udalostí spred 25 rokov. Prebiehalo to rôzne.

Vzplanuli mnohé emócie, symbolické a politicky aktuálne, ktorých odzrkadlením bola návšteva ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Bratislave a jeho stretnutie s prezidentmi Poľska, Slovenska, Česka, Maďarska a Nemecka.

Ale protestovalo sa aj na uliciach, nespokojnosť zaznela aj v diskusiách. Študenti predstavili politikom v Národnej rade Slovenskej republiky mnoho výčitiek, dokonca aj zaznelo, že za komunizmu bolo lepšie, sociálne bezpečnejšie a práca bola pre všetkých.

Majú pravdu, a zároveň sa mýlia. Majú pravdu, lebo možno bolo lepšie – iste. Mýlia sa (a možno nie vlastnou vinou), lebo na to, aby sme pochopili, odkiaľ sme prišli, si treba bolo prejsť už nie cez väzenie a komunistické lágre, ale "len" cez ponižovanie v totálne skorumpovanom každodennom živote – najmä zotročením ľubovôľou politika, väzenského strážnika, príslušníka Verejnej bezpečnosti, hraničnej stráže či colníka, ale aj Pani predavačky v obchode či v Pána recepčného v hoteli.

Celá skutočnosť bola založená na systémovej korupcii: u lekára, na súde, v škole, na univerzite, v obchode či v práci.

Už 25 rokov sme od toho oslobodení. A túto slobodu využívame tak, ako iní slobodní ľudia – raz lepšie, raz horšie. Dnešní dvadsaťpäťroční mladí ľudia si to často nedokážu vážiť a ani to oceniť, lebo na vlastnej koži nikdy nepocítili en bloc, čím bolo poníženie a pokorenie ako súčasť systému.

V skutočnosti však príbehmi o minulosti nepresvedčíme nové generácie, aby tu ostali. Presvedčíme ich predovšetkým investíciami do vzdelania a jeho prepojením s potrebami pracovného trhu.  Príklady máme blízko - u susedov - v Nemecku, Rakúsku a severských krajinách. Znie to "jednoducho", ale nie je to nemožné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?