Donald Tusk je V-štvorkárom

Autor: Tomasz Chłoń | 9.9.2014 o 12:42 | (upravené 9.9.2014 o 13:16) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  4444x

Minulý týždeň bol pre Vyšehradskú skupinu úspešný. Jeden z jej premiérov bol vybraný za predsedu Európskej rady, na najvyššiu funkciu v EÚ. A po samite NATO vo Walese sa región strednej a východnej Európy cíti pred hrozbami z Ruska bezpečnejší. História ocení hodnotu týchto rozhodnutí.

NATO bolo a je dvojsmerným paktom. Za spoluzodpovednosť ponúka záruku.  Máme teda posilnenie východnej strany Aliancie a tiež vyhlásenie krajín regiónu,  že do obrany  budú investovať viacej.

Slovensko plánuje v roku 2020 zvýšenie výdavkov  na obranu na úroveň 1,6% HDP, Česko v roku 2020 na úroveň 1,4%, Maďarsko v roku 2022 na úroveň 1,6 – 1,7%, a Poľsko v roku 2016 na úroveň 2,0%, teda viacej, ako to vyplýva z rozpočtových   výdavkov stanovených zákonom (1,95%), ale v súlade s politickými záväzkami voči partnerom z NATO.

Premiér poľskej vlády má pre históriu cit (na Gdanskej univerzite v roku 1980, v roku Solidarity, skončil štúdium histórie). Ako človek Solidarity má cit pre suverenitu a práva človeka. Premiér má cit aj pre ekonomiku. Práve za jeho vlád v rokoch 2008 – 2013  HDP Poľska vzrástlo o 20 %, zatiaľ čo iní stagnovali, alebo sa nachádzali v stave recesie.

Premiér má cit aj pre V-štvorku. Ako šéf poľskej vlády sa stretával v úzkom kruhu premiérov krajín Vyšehradskej skupiny  pred každým dôležitým rozhodnutím únie a tieto stretnutia a na nich prijaté dohody si veľmi cenil.

Donald Tusk V-štvorkárom zostane, lebo vie, že tento región je kľúčový pre úspech celého projektu európskej integrácie, aby únia dýchala aj pravou aj ľavou stranou pľúc, ako to hovoril sv. Ján Pavol II.

Zostane, ak mu v tom región pomôže. Tak ako vo voľbách na predsedu Európskej rady. Veľké ďakujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Všeobecná zdravotná poisťovňa chce ušetriť peniaze.

SVET

Namiesto mäsiara čínske fejky. Turisti ničia život v Benátkach

Turisti mestá príliš rýchlo ničia.


Už ste čítali?