Donald Tusk je V-štvorkárom

Autor: Tomasz Chłoń | 9.9.2014 o 12:42 | (upravené 9.9.2014 o 13:16) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  4454x

Minulý týždeň bol pre Vyšehradskú skupinu úspešný. Jeden z jej premiérov bol vybraný za predsedu Európskej rady, na najvyššiu funkciu v EÚ. A po samite NATO vo Walese sa región strednej a východnej Európy cíti pred hrozbami z Ruska bezpečnejší. História ocení hodnotu týchto rozhodnutí.

NATO bolo a je dvojsmerným paktom. Za spoluzodpovednosť ponúka záruku.  Máme teda posilnenie východnej strany Aliancie a tiež vyhlásenie krajín regiónu,  že do obrany  budú investovať viacej.

Slovensko plánuje v roku 2020 zvýšenie výdavkov  na obranu na úroveň 1,6% HDP, Česko v roku 2020 na úroveň 1,4%, Maďarsko v roku 2022 na úroveň 1,6 – 1,7%, a Poľsko v roku 2016 na úroveň 2,0%, teda viacej, ako to vyplýva z rozpočtových   výdavkov stanovených zákonom (1,95%), ale v súlade s politickými záväzkami voči partnerom z NATO.

Premiér poľskej vlády má pre históriu cit (na Gdanskej univerzite v roku 1980, v roku Solidarity, skončil štúdium histórie). Ako človek Solidarity má cit pre suverenitu a práva človeka. Premiér má cit aj pre ekonomiku. Práve za jeho vlád v rokoch 2008 – 2013  HDP Poľska vzrástlo o 20 %, zatiaľ čo iní stagnovali, alebo sa nachádzali v stave recesie.

Premiér má cit aj pre V-štvorku. Ako šéf poľskej vlády sa stretával v úzkom kruhu premiérov krajín Vyšehradskej skupiny  pred každým dôležitým rozhodnutím únie a tieto stretnutia a na nich prijaté dohody si veľmi cenil.

Donald Tusk V-štvorkárom zostane, lebo vie, že tento región je kľúčový pre úspech celého projektu európskej integrácie, aby únia dýchala aj pravou aj ľavou stranou pľúc, ako to hovoril sv. Ján Pavol II.

Zostane, ak mu v tom región pomôže. Tak ako vo voľbách na predsedu Európskej rady. Veľké ďakujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?