Ruské troly

Autor: Tomasz Chłoń | 5.8.2014 o 10:33 | Karma článku: 10,94 | Prečítané:  6114x

Donedávna sa mi trol spájal so škaredo-sympatickým škriatkom pochádzajúcim z Holmenkollenu v Oslo a s milou spomienkou na prvé cesty po bezvízovej Európe. Teraz „trol“  vyvoláva iné asociácie –  najmä negatívneho charakteru a spája sa s najohavnejšími hrdinami ság. Akurát s tým, že už nejde o škandinávske ságy, ale o ruské „rozprávky“.

Armáda ruských trolov siaha všade tam, kde sa nachádzajú záujmy jej mocipánov. Rusko platí za zverejňovanie okolo 30 tisícov postov každý deň. Najväčšie oddiely sú na najdôležitejších frontoch: v USA, Nemecku, ale aj u nás v regióne strednej a východnej Európy.

V Poľsku zverejnil bulvárny týždenník NIE informáciu, že poľské vojsko so všetkým vybavením napochodovalo do Ukrajiny. Hoci išlo o vydanie z 1. apríla, Russia Today (ktorá sa svetu predstavuje – ktovie prečo :-) – skratkou RT a vyhýba sa plnému názvu) prerobila túto správu na článok s vymyslenými prikrášlenými výpoveďami poľských politikov údajne potvrdzujúcich, že vôbec nejde o prvoaprílový žart. Echo sa „dostalo” aj na Slovensko. Jeden zo spravodajských portálov sa toho chytil a už v úvode vyjavil „Božiu pravdu“ v podobe (rétorickej?) otázky. „Vstúpilo Poľsko do občianskej vojny na Ukrajine?“ Poľsko, občianska vojna...? O čo ide?

O informačný chaos, podsúvanie zámienok, neustále rozosievanie pochybností, poburovanie (a rozdeľovanie verejnej mienky a demokratických štátov). Škriatkom už dávno spadli zelené trenky k členkom, ale aj napriek tomu útočia a hulákajú. Držia sa predpokladu, že ľudia aj tak počujú to, čo chcú počuť a vedia to, čomu veria. A to nielen tí, ktorí vysedávajú na priedomí.

Vyvstáva otázka, prečo si aj my nevytvoríme armádu vlastných trolov? A odpoveď? Pretože rozdiel medzi bielou a čiernou propagandou je taký, ako medzi pravdou a klamstvom. A tak je to asi správne.

Západ sa dokáže brániť pred klamstvami. Smutnejšou je však spúšť, akú oficiálna ruská propaganda – ktorá kontroluje všetky hlavne mienkotvorné médiá v Rusku – spôsobuje v mysliach bežných Rusov a v ich vnímaní sveta demokracie a jeho hodnôt. A aké je to nebezpečné, nech svedčia výsledky prieskumu, z ktorého vyplýva, že žoldnierska vojna by mohla vyhrať prezidentské voľby v Rusku.

***

Jeden z bývalých štátnych sekretárov USA radil Hillary Clintonovej, aby si na august neplánovala dovolenku, lebo práve v auguste sa objavujú krízy. Môže byť aj horšie? Môže. Ale ako napísal Carlos Ruiz Zafón v peknej knihe Marina, „ak je niečo je zle, tak bude už len lepšie,“ a „pravdu netreba hľadať, ona si nájde nás.“ Kiežby.

Na (júlovej) dovolenke som čítal Zafónov román, ale aj ďalšie knihy z „dcérinej poličky“. Okrem iného aj Posledné prianie Andrzeja Sapkowského, v ktorej opis hrdinovho milostného zápalu môžeme len sotva porovnávať s Petrarcovým vyznaním Laure, ale každá inšpirácia sa môže hodiť. Takto začína Sonet pre Moc, teda pardon, Lauru:

Mier či boj žiada ľúbosť nádherná i krutá
Mier či boj žiada ľúbosť nádherná i krutá?
Hneď ľakám sa i dúfam, v ohni, v ľade hneď,
oblohou lietam, ležím v tráve bez pohnutia,
túžim mať prázdnu náruč, objať celý svet.
/prel. Vojtech Mihálik/

Petrarcu nechávam jednému z mocipánov tohto sveta. A sám siaham do poličky Andrzeja Jagodzińského a pred návratom do práce (v auguste) začínam čítať Tatarkove Písačky pre milovanú Lutéciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?