Poľsko-slovenský Boeing, Andy Warhol, Anton Karniš a Dáša Fon Fľaša

Autor: Tomasz Chłoń | 15.4.2014 o 13:38 | (upravené 15.4.2014 o 14:04) Karma článku: 16,68 | Prečítané:  9639x

Minulý týždeň som po Slovensku a Poľsku najazdil 3000 km. Bol som v Krakove, Lubline a Rzeszowe. V Poprade a Starej Ľubovni. Taká „neurónová diplomacia". Nič viac nič menej, ako stretnutia tvárou v tvár a priama výmena nápadov a ideí. Bezprostredné zoznámenie, kontakt a rozhovor. Nie cez e-mail, telefón či dokonca videokonferenciu.

V Krakove znovu o Zimných olympijských hrách. A so šéfom Malopoľskej turistickej organizácie a generálnym konzulom Slovenska tiež o tom, akým (ne)využitým potenciálom je turistika. Myslím si, že v priebehu piatich či desiatich rokov by mohli čísla narásť trojnásobne. To znamená, že na Slovensko by si našlo cestu aj s ubytovaním 2 milióny poľských turistov, pričom na pohraničné obedy by si zvykli odskočiť ďalšie milióny. A väčšina zo 6 miliónov Slovákov ročne by si okrem nákupov povyrazila aj na turistiku. Dá sa to urobiť a vieme ako.

V podobnom duchu sa niesol rozhovor v Rzeszowe. A o diplomacii na univerzite. A o tom, ako Slováci môžu ešte lepšie využiť svoju prítomnosť v Leteckej doline (Dolina Lotnicza) globálnych hráčov. Už teraz slovenské firmy mohli by spolu s našimi vyrábať montážne diely boeingov.

V Lubline o tom, že pre tamojších podnikateľov môže byť Slovensko oveľa väčším trhom, ako doteraz.

V Poprade, že o niekoľko rokov (15-20) sa Poľsko môže stať pre Slovensko najväčším obchodným partnerom, pričom o prvenstvo pripraví Nemecko. Letecký priemysel a turistika k tomu dopomôžu.

A v Starej Ľubovni odovzdanie prezidentského rádu Antonovi Karnišovi, prezidentovi občianskeho združenia Amos, ktorý spolu s poľskými priateľmi, najmä s Ryszardom Krukom, predsedom Spolku priateľov Almanachu Muszyny, už roky kultivujú spoločné dedičstvo a prostredníctvom štipendií podporujú mladých Slovákov a Poliakov.

Ktovie, možno niektorý z nich dosiahne slávu Andyho Warhola. Notabene, pred vchodom do Múzea moderného umenia v Medzilaborciach stojí umelecky vystavený malý poľský Fiat (a veľké umenie).

fiat2.jpg

PS: Keď som sa prechádzal po nádhernom historickom centre Rzeszowa, započul som ako istý umelec vystupuje v miestnom bare H2O. V jeho, ani vo fľaškách publika nebola len voda. Spieval po slovensky a poľsky. Trochu obscénne, ale fajn.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?