Poľsko-slovenský Boeing, Andy Warhol, Anton Karniš a Dáša Fon Fľaša

Autor: Tomasz Chłoń | 15.4.2014 o 13:38 | (upravené 15.4.2014 o 14:04) Karma článku: 16,68 | Prečítané:  9631x

Minulý týždeň som po Slovensku a Poľsku najazdil 3000 km. Bol som v Krakove, Lubline a Rzeszowe. V Poprade a Starej Ľubovni. Taká „neurónová diplomacia". Nič viac nič menej, ako stretnutia tvárou v tvár a priama výmena nápadov a ideí. Bezprostredné zoznámenie, kontakt a rozhovor. Nie cez e-mail, telefón či dokonca videokonferenciu.

V Krakove znovu o Zimných olympijských hrách. A so šéfom Malopoľskej turistickej organizácie a generálnym konzulom Slovenska tiež o tom, akým (ne)využitým potenciálom je turistika. Myslím si, že v priebehu piatich či desiatich rokov by mohli čísla narásť trojnásobne. To znamená, že na Slovensko by si našlo cestu aj s ubytovaním 2 milióny poľských turistov, pričom na pohraničné obedy by si zvykli odskočiť ďalšie milióny. A väčšina zo 6 miliónov Slovákov ročne by si okrem nákupov povyrazila aj na turistiku. Dá sa to urobiť a vieme ako.

V podobnom duchu sa niesol rozhovor v Rzeszowe. A o diplomacii na univerzite. A o tom, ako Slováci môžu ešte lepšie využiť svoju prítomnosť v Leteckej doline (Dolina Lotnicza) globálnych hráčov. Už teraz slovenské firmy mohli by spolu s našimi vyrábať montážne diely boeingov.

V Lubline o tom, že pre tamojších podnikateľov môže byť Slovensko oveľa väčším trhom, ako doteraz.

V Poprade, že o niekoľko rokov (15-20) sa Poľsko môže stať pre Slovensko najväčším obchodným partnerom, pričom o prvenstvo pripraví Nemecko. Letecký priemysel a turistika k tomu dopomôžu.

A v Starej Ľubovni odovzdanie prezidentského rádu Antonovi Karnišovi, prezidentovi občianskeho združenia Amos, ktorý spolu s poľskými priateľmi, najmä s Ryszardom Krukom, predsedom Spolku priateľov Almanachu Muszyny, už roky kultivujú spoločné dedičstvo a prostredníctvom štipendií podporujú mladých Slovákov a Poliakov.

Ktovie, možno niektorý z nich dosiahne slávu Andyho Warhola. Notabene, pred vchodom do Múzea moderného umenia v Medzilaborciach stojí umelecky vystavený malý poľský Fiat (a veľké umenie).

fiat2.jpg

PS: Keď som sa prechádzal po nádhernom historickom centre Rzeszowa, započul som ako istý umelec vystupuje v miestnom bare H2O. V jeho, ani vo fľaškách publika nebola len voda. Spieval po slovensky a poľsky. Trochu obscénne, ale fajn.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?