Čo pre Poľsko znamená NATO po 15 rokoch členstva?

Autor: Tomasz Chłoń | 12.3.2014 o 19:15 | Karma článku: 11,88 | Prečítané:  7649x

12. marca 1999 vstúpilo Poľsko spolu s Českou republikou a Maďarskom do Severoatlantickej aliancie. Splnila sa túžba miliónov ľudí v tomto regióne Európy - nielen z hľadiska potreby ochrany pod spojeneckým dáždnikom, ale najmä z hľadiska uskutočnených ambícií začleňovania sa do euro-atlantickej rodiny s jej modelom demokracie, ekonomiky a perspektív. Pretože tak sme to vtedy vnímali.

Pamätám si, ako tri osoby hrdo stáli pred stožiarmi pri centrále NATO v Bruseli. Národné vlajky sa vztyčovali za tónov štátnych hymien. Trojica jednohlasne tvrdila, že rozšírenie NATO bez ostatných štátov stredovýchodnej Európy nie je úplné. Tak znelo hlavné posolstvo troch premiérov: Jerzyho Buzeka, Viktora Orbána a Miloša Zemana.

Od tohto marcového dňa ubehli ďalšie výročia plné očakávania a po piatich rokoch do Aliancie vstúpilo nakoniec aj Slovensko a iné štáty strednej a severnej Európy.

Naši vojaci, policajti a civilní občania v rámci spojeneckých misií zatiaľ hynuli na Balkáne, v Iraku a v Afganistane. Napriek týmto obetiam ostalo NATO pre nových členov skôr politicko-vojenskou, ako vojensko-politickou výzvou. Bránili sme tzv. západné (pretože v skutočnosti nemajú žiadnu geografickú príslušnosť) ideály a hodnoty našťastie nie na vlastnom pohraničí, hoci misie v bývalej Juhoslávii neboli až tak ďaleko, najmä nie pre Maďarsko.

V priebehu uplynulých rokov sme sa tiež presvedčili, že líder NATO a garant pokoja v Európe - USA - má 17 (a teraz už 26) blízkych spojencov. Poľsko nie je žiadnou výnimkou, musí sa neustále snažiť a dbať na svoju pozíciu a silu, ako aj sa spolupodieľať na dôveryhodnosti Aliancie ako celku. Preto venujeme každý rok 1,95% HDP na obranu a táto výška výdavkov je zaručená zákonom. Preto budeme investovať okolo 45 mld. dolárov do vojenskej techniky v priebehu najbližších 10 rokov. Aj preto je dnes poľské vojsko úplne inou armádou, ako tomu bolo v roku 1999.

Zároveň bez priameho vojenského ohrozenia pri našich hraniciach sa Aliancia ocitla v dosť výraznom tieni Sestry Európskej únie s jej celou kopou sociálnych, hospodárskych a politických výziev. Pred niekoľkými týždňami by sme len ťažko pripustili, že na 15. výročie nášho členstva sa NATO dostane opäť do centra pozornosti.

Výstrahou bola už kríza v Gruzínsku v roku 2008, ktorá spôsobila, že Aliancia musela hľadieť na postsovietsky priestor po starom. Teraz nám ukrajinská kríza ukázala v celej kráse, že geopolitika sa, žiaľ, vracia čoraz brutálnejšie. A hoci ukrajinská kríza určite urýchli vytvorenie L'Europe de la défense, transatlantické vzťahy to nezaťaží. Je to viac-menej isté.

Nasledujúce slová budú znieť ako nepodarená anekdota, ale nanešťastie je to pravda, ktorá ukazuje stav znepokojenia ľudí v Poľsku - novozaložený portál 3. svetová vojna, ktorý o.i. dáva pokyny, ako sa ochrániť v prípade ozbrojeného konfliktu (ako sa správať, ako si vytvoriť zásoby jedla atď.) získal v priebehu dvoch dní 300 000 „fanúšikov".

Na 15. výročie, ako ešte nikdy doteraz, Poliaci myslia na jednotu Aliancie a na skutočnosť, že hlavnou úlohou NATO je ochrana územnej integrity členských štátov. Piaty článok Severoatlantickej zmluvy par excellence. Naozaj. Kto by to povedal?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

KOMENTÁRE

Čechov teraz čaká obdobie ich mečiarizmu

České voľby popierajú tézu, že za nástup populistov môžu štandardné strany.

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana.


Už ste čítali?