Čo pre Poľsko znamená NATO po 15 rokoch členstva?

Autor: Tomasz Chłoń | 12.3.2014 o 19:15 | Karma článku: 11,88 | Prečítané:  7638x

12. marca 1999 vstúpilo Poľsko spolu s Českou republikou a Maďarskom do Severoatlantickej aliancie. Splnila sa túžba miliónov ľudí v tomto regióne Európy - nielen z hľadiska potreby ochrany pod spojeneckým dáždnikom, ale najmä z hľadiska uskutočnených ambícií začleňovania sa do euro-atlantickej rodiny s jej modelom demokracie, ekonomiky a perspektív. Pretože tak sme to vtedy vnímali.

Pamätám si, ako tri osoby hrdo stáli pred stožiarmi pri centrále NATO v Bruseli. Národné vlajky sa vztyčovali za tónov štátnych hymien. Trojica jednohlasne tvrdila, že rozšírenie NATO bez ostatných štátov stredovýchodnej Európy nie je úplné. Tak znelo hlavné posolstvo troch premiérov: Jerzyho Buzeka, Viktora Orbána a Miloša Zemana.

Od tohto marcového dňa ubehli ďalšie výročia plné očakávania a po piatich rokoch do Aliancie vstúpilo nakoniec aj Slovensko a iné štáty strednej a severnej Európy.

Naši vojaci, policajti a civilní občania v rámci spojeneckých misií zatiaľ hynuli na Balkáne, v Iraku a v Afganistane. Napriek týmto obetiam ostalo NATO pre nových členov skôr politicko-vojenskou, ako vojensko-politickou výzvou. Bránili sme tzv. západné (pretože v skutočnosti nemajú žiadnu geografickú príslušnosť) ideály a hodnoty našťastie nie na vlastnom pohraničí, hoci misie v bývalej Juhoslávii neboli až tak ďaleko, najmä nie pre Maďarsko.

V priebehu uplynulých rokov sme sa tiež presvedčili, že líder NATO a garant pokoja v Európe - USA - má 17 (a teraz už 26) blízkych spojencov. Poľsko nie je žiadnou výnimkou, musí sa neustále snažiť a dbať na svoju pozíciu a silu, ako aj sa spolupodieľať na dôveryhodnosti Aliancie ako celku. Preto venujeme každý rok 1,95% HDP na obranu a táto výška výdavkov je zaručená zákonom. Preto budeme investovať okolo 45 mld. dolárov do vojenskej techniky v priebehu najbližších 10 rokov. Aj preto je dnes poľské vojsko úplne inou armádou, ako tomu bolo v roku 1999.

Zároveň bez priameho vojenského ohrozenia pri našich hraniciach sa Aliancia ocitla v dosť výraznom tieni Sestry Európskej únie s jej celou kopou sociálnych, hospodárskych a politických výziev. Pred niekoľkými týždňami by sme len ťažko pripustili, že na 15. výročie nášho členstva sa NATO dostane opäť do centra pozornosti.

Výstrahou bola už kríza v Gruzínsku v roku 2008, ktorá spôsobila, že Aliancia musela hľadieť na postsovietsky priestor po starom. Teraz nám ukrajinská kríza ukázala v celej kráse, že geopolitika sa, žiaľ, vracia čoraz brutálnejšie. A hoci ukrajinská kríza určite urýchli vytvorenie L'Europe de la défense, transatlantické vzťahy to nezaťaží. Je to viac-menej isté.

Nasledujúce slová budú znieť ako nepodarená anekdota, ale nanešťastie je to pravda, ktorá ukazuje stav znepokojenia ľudí v Poľsku - novozaložený portál 3. svetová vojna, ktorý o.i. dáva pokyny, ako sa ochrániť v prípade ozbrojeného konfliktu (ako sa správať, ako si vytvoriť zásoby jedla atď.) získal v priebehu dvoch dní 300 000 „fanúšikov".

Na 15. výročie, ako ešte nikdy doteraz, Poliaci myslia na jednotu Aliancie a na skutočnosť, že hlavnou úlohou NATO je ochrana územnej integrity členských štátov. Piaty článok Severoatlantickej zmluvy par excellence. Naozaj. Kto by to povedal?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Všeobecná zdravotná poisťovňa chce ušetriť peniaze.

SVET

Namiesto mäsiara čínske fejky. Turisti ničia život v Benátkach

Turisti mestá príliš rýchlo ničia.


Už ste čítali?