Je SME za zimnú olympiádu v Poľsku a na Slovensku?

Autor: Tomasz Chłoń | 27.2.2014 o 14:04 | (upravené 27.2.2014 o 14:30) Karma článku: 17,16 | Prečítané:  7603x

Diskutujme o praní peňazí, korupcii a ochrane životného prostredia. Pozerajme sa ľuďom pri moci (a teda sebe) na ruky, ale nech sú to skutočné diskusie, a nie nejaké kuriózne domnienky, že celý olympijský projekt je sprisahaním hodným akurát diktátorov. Pretože to krivdí všetkým, ktorí tento projekt podporujú. Nehovoriac o nespravodlivosti voči samotným olympionikom.

Skôr, ako po olympiáde v Soči zmizli aj posledné snehové vločky, SME venovalo pol strany nasledujúcim olympijským hrám.

Ba čo viac, denník predpovedá, že o 8 rokov sa budú konať v Poľsku a na Slovensku. Pre mňa to predstavuje jeden z dôležitejších úspechov vo verejnej diplomacii, keď zohľadníme skutočnosť, že redakcia denníka mala doteraz negatívny postoj k olympiáde na Slovensku.

Ako inak interpretovať nasledovné, ak nie ako podporu olympijských hier v Krakove a Tatrách:
1. Olympiáda bola dokonalým nástrojom štátnej propagandy od Hitlera po dnešnú Čínu a Putinovo Rusko.
2. Janukovyčovi či kazašskému prezidentovi, ktorý má pod palcom okrem ropy aj stovky politických väzňov, olympijské hry sa preto zídu ako soľ. (Viď text v SME)".
Logický záver - 3. To nemožno dopustiť.
Tretí bod sa v skutočnosti v SME neobjavuje, ale pozorný čitateľ vie sám dospieť k tomuto záveru.

Autor článku, Tomáš Forró, si predsa nemôže myslieť, že Poľsko a Slovensko sú diktatúrami na naklonenej rovine, ktorej dno dosiahnu v roku 2022. Alebo žmurkať na čitateľa a podsúvať mu, že sme stratení v hnusnej spoločnosti mladých demokracií, ktorých sa ešte nedospelé vlády nezaujímajú o názory ľudí a robia všetko pre to, aby zakryli skutočné pozadie projektu - a tým je oligarchický biznis pre vybraných!

My sme touto vládou, chvalabohu. V Krakove je za olympiádu 75% ľudí a v Liptovskom Mikuláši 79%. Buďme preto spravodliví a napíšme, že o (ne)organizácii olympiády v mestách ako St. Moritz, Davos alebo Mníchov rozhodovali nie celoštátne, ale miestne referendá alebo lokálne rozhodnutia. Otázka pre ľudí, ktorí sa starajú o verejné financie: Aký má zmysel míňať finančné prostriedky na referendá, ktorých výsledok je zrejmý?

Diskutujme o praní peňazí, korupcii a ochrane životného prostredia. Pozerajme sa ľuďom pri moci (a teda sebe) na ruky, ale nech sú to skutočné diskusie, a nie nejaké kuriózne domnienky, že celý olympijský projekt je sprisahaním hodným akurát diktátorov. Pretože to krivdí všetkým, ktorí tento projekt podporujú. Nehovoriac o nespravodlivosti voči samotným olympionikom.

Na margo „ticha okolo skutočných dôvodov", teda údajného zakrývania úmyslov iniciátorov projektu, uvádzam adresy internetových stránok, ku ktorým má prístup každý kto vie po poľsky (ako autor článku v SME), a môže ich používať. Pre potreby tohto blogu sme preložili jeden z kľúčových materiálov a sprístupnili zoznam „diktatúr", ktoré organizovali, alebo súťažili o organizáciu olympiád v posledných rokoch.

Co powinieneś wiedzieć o ZIO 2022

ZOH 2022 - náklady na projekt a z neho vyplývajúce výhody

Je SME za zimné olympijské hry v Poľsku a na Slovensku? Potvrdzoval by to tiež názov článku, ktorý freudovsky vybrala redakcia, že keď sa Nóri vzdali organizácie olympiády, vlastne nám „darovali olympijské zlato". Plne s tým súhlasím, hoci si myslím, že v konkurencii s Nórmi by sme to zlato aj tak vyhrali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?