Posviatočné rozhovory so sebou samým

Autor: Tomasz Chłoń | 17.1.2014 o 14:56 | (upravené 17.1.2014 o 17:06) Karma článku: 18,33 | Prečítané:  2207x

Ťažká vec. Je pravda, že protivníka poznáš tak dobre, ako nikoho iného. Ale aj vice versa. V diplomacii sú rôzne techniky rozhovorov.

Z pozície sily? To je asi najjednoduchšie. A diplomacii veľa netreba. Bluf? Náročnejšie, ale riskantné. Finesa? Presvedčiť druhú stranu, že tvoj záujem je aj jej záujmom. V rozhovoroch so sebou samým bude najefektívnejšia tá tretia.

 

Nový rok, to je čas na takéto rozhovory. O novoročných predsavzatiach. Prečo si ich dávame? Odpoviem za seba, ako 50+tnik.

 

Po sviatkoch, odtiaľto až na večnosť!

 

Sviatky, sviatky a po sviatkoch - tak hovoríme v Poľsku. Toto príslovie má aj svoju druhú stránku. Nejedná sa len o konštatovanie, že sa niečo skončilo. V pozadí je niečo viac: že na sviatky sme sa pripravovali, očakávali sme ich; stretli sme sa v kruhu najbližších, najdôležitejších. Najkrajšie dni v roku. A po nich? Rozišli sme sa. Prázdno? Hlavne u tých HĽADAJÚCICH.

 

No ale pre potešenie máme spomienky a novoročné predsavzatia. Napr., že budeme piť viacej ... vody. 3 litre Rajeckej. Nie, nie. To nie je reklama produktu. Je to úplná náhoda. Ale tak sa stalo, že ju čerpajú aj pri slovensko-poľskej hranici.

 

Lebo voda omladzuje. Jogging tiež, ale ten unavuje.

 

V miešanine posviatočných emócií - čím sme starší - tým častejšie bolestnejšie otázka: koľko je ešte takých sviatkov pred Tebou (pohrebná nálada, bŕŕŕ). Každým rokom narastá pravdepodobnosť, že ich bude menej, ako viacej. Pozeráš si fotografie a myslíš si, že každá tá včerajšia je krajšia od tej dnešnej.

 

Žiť teda tak, akoby to boli posledné sviatky? Carpe diem?

 

Veď žena chystá šaty na bál (plesová nálada).

No a chuť sa vracia. Na dlhšie.

 

Niečo treba robiť, môžeš napísať knihu, ale (ešte) nie spomienky? Veď TEN deň, ktorý niekedy príde, je ako odtiaľto až na večnosť . Nie?

 

Nuž rozhodnutie. Tvor! Čím je tvorba? Wojciech Kilar - jediným zmyslom tvorby je zanechať niečo druhému človeku.

 

Ale čo?

 

Pre „potešenie" úspechy iných. V Poľsku bolo vyhlásené, že pri príležitosti 25. výročia pádu komunizmu bude stanovená Cena solidarity dotovaná sumou milión eur. Vybrať takúto osobu nebude ľahké. Ale oslavovať budeme všetci (aspoň moji blízki áno).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?