Marian Kotleba dôležitejší ako Robert Fico?

Autor: Tomasz Chłoń | 4.12.2013 o 20:55 | (upravené 4.12.2013 o 21:06) Karma článku: 17,88 | Prečítané:  11282x

Washington Post nepíše o strednej Európe často. A o Slovensku ešte zriedkavejšie. Návštevu premiéra Roberta Fica v Bielom dome nezaznamenal. Ale volebný úspech Mariana Kotlebu - áno.

Je to dobre, alebo zle?

Zodpovední za PR premiéra si pomyslia - je to hrozné. Jeho súperi pocítia schadenfreude. Znalci médií napíšu, že to bola návšteva ako stovky iných v Bielom dome. Priateľská a nekontroverzná. O čom tu písať? A Marian Kotleba je „chutné sústo" nielen pre bulvár, ale aj pre seriózne noviny.

A - žiaľ - dôležitý signál pre volených, ale aj voličov, že extrémistické názory v našom pokojnom regióne, tu v srdci Európy, nemôžeme brať na ľahkú váhu.

Že Washington Post nezaznamenal návštevu premiéra - nič sa nestalo. Že napísal o Marianovi Kotlebovi - veľmi dobre. Lebo Marian Kotleba nie je dôležitejší ako premiér Slovenska. Dovtedy, pokiaľ sa ním nestane.

Samozrejme, že je treba uznať volebný úspech Mariana Kotlebu a aj jeho demokratický mandát. Nesie so sebou zodpovednosť za riešenie otázok, ktoré sú dôležité pre všetkých obyvateľov Banskobystrického kraja.

Zároveň je ťažké predpovedať jeho úspech, ak by takúto prácu mali sprevádzať sociálne rozdiely, xenofóbia, či priam nenávisť. Tu nevidím šance na úspech. A to nielen v Banskej Bystrici, ale na Slovensku vôbec. Ba nielen to, myslím si, že slovenská a poľská spoločnosť, aj napriek rôznym miestnym - mimoparlamentným (sic!) - fenoménom, sú momentálne oveľa menej náchylné na extrémy, ako mnoho iných európskych demokracií. Dokonca aj tých starších a zámožnejších.

Naším problémom nie je extrémizmus, ale pasivita voličov, čoho dôkazom sú voľby do samosprávnych krajov. Poľský sociológ prof. Andrzej Rychard si myslí, že to ani tak nie je pasivita, ako „aktívna nečinnosť". To znamená, že voliči protestujú NEhlasujúc vôbec, lebo nechcú hlasovať za extrémistické strany, ale ani za tie tradičné. A tu sa dostávame k problémom tzv. politického mainstreamu. Ale to je už téma na iný článok a možno v rámci iného blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?