Žilinský kraj očami veľvyslanca

Autor: Tomasz Chłoń | 15.10.2013 o 11:42 | (upravené 15.10.2013 o 17:24) Karma článku: 21,40 | Prečítané:  10820x

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zorganizovalo pre veľvyslancov výjazd na sever krajiny. Pre poľského veľvyslanca to bola návšteva z mnohých pohľadov obzvlášť zaujímavá.

Po prvé, Žilinský kraj je našim bezprostredným susedom. S poľskými vojvodstvami Sliezskym a Opolským, ako aj českým Moravskosliezskym krajom tvoria Európske zoskupenie územnej spolupráce TRITIA s výnimočným potenciálom hospodárskeho spolupôsobenia 8 miliónov ľudí na 34 tisíc štvorcových kilometrov. Imponujúcim príkladom je výroba motorových vozidiel KIA Motors na Slovensku (v roku 2006 - 4 700 áut, a v roku 2012 - 292 tis.!) s regionálnou sieťou prepojení subdodávateľov a dodávateľov. Šéfovia zastupiteľských úradov zo skoro 50 krajín boli ohromení.

Po druhé, Žilinský kraj môže byť spoluorganizátorom Zimných olympijských hier Krakov - Tatry 2022. Do 14. novembra 2013 bude podaná prihláška spoločnej kandidatúry Krakova a Tatier do Medzinárodného olympijského výboru. Verím, že Krakov so Žilinou a Liptovským Mikulášom porazia Barcelonu, Ľvov, Mníchov, Oslo, či Sofiu.

Po tretie, rastúca cezhraničná turistika. Na Oravskom zámku 40% návštevníkov tvoria práve turisti z Poľska. 12,5% zahraničných turistov vo Wisle pochádza zo Slovenska. Celkový počet slovenských návštevníkov Poľska vzrástol v priebehu prvého polroka o 10%. Je to dobré znamenie do budúcnosti.
Rovnako som zachytil informáciu, že i slovenská strana si veľmi vážne uvedomuje potenciál poľských turistov. Za prvý týždeň vysielania videlo viac ako 1,2 milióna užívateľov reklamný spot propagujúci Slovensko ako celoročnú turistickú destináciu. Slovenská agentúra pre cestovný ruch ho nasadila na YouTube a zacielila ho na Veľkú Britániu a Poľsko. V Poľsku si ho za prvý týždeň pozrelo 700 000 užívateľov internetu. Po vzhliadnutí videa navštívilo slovenský národný portál cestovného ruchu www.slovakia.travel takmer 17 000 záujemcov o informácie, pričom takmer dve tretiny návštevníkov portálu boli z Poľska.

A v neposlednom rade je to kultúrna príbuznosť. Skanzen v Zuberci. Krásny sám o sebe. A keď som počul "Hej, ide v ľas, pierko mi šie ligoce." To je skoro rovnako; akoby to znelo z druhej strany Tatier, slovo po slove "Hej, idę w las, piórko mi się migoce".

Bola to výnimočná cesta. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí a pani Jarmila Lajčáková-Hargašová venovali veľa svojho víkendového času diplomatom akreditovaným na Slovensku. Ukázali časť krás Slovenska i jeho úspechu.

A všetci si budeme dlho pamätať vedúcu diplomatického protokolu Annu Tureničovú. Postarala sa o to, aby všetko klapalo ako hodinky a aby sme pocítili teplo slovenskej pohostinnosti. Bravo Anna!<-->

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?