Hanba z „víťazstiev“, pýcha z porážok (?), alebo augustové výročia

Autor: Tomasz Chłoń | 19.8.2013 o 13:41 | (upravené 19.8.2013 o 17:37) Karma článku: 17,96 | Prečítané:  15028x

20. augusta majú Poliaci „bolenie brucha". Na účasť na okupácii Československa v roku 1968 by najradšej zabudli. Lebo pamäť ruší mýtus boja o slobodu iných národov, ktorý v sebe pestujeme. Aj keď rozhodnutia o účasti prijala nedemokratická vláda skostnateného Wladyslawa Gomulku, väčšina Poliakov bola proti. Jeden z nich - Ryszard Siwiec - sa na protest podpálil.

Václav Havel v knihe „Prosím stručne" spomína, ako sa už ako prezident Československa stretol s bývalým prezidentom Poľska gen. Wojciechom Jaruzelským. Ten sa mu za ´68 rok niekoľko ráz úprimne ospravedlňoval. Hovoril, že keď ho stiahli z dovolenky, to všetko bolo už rozbehnuté, a on už nemohol urobiť nič. Myslím si, že mohol. Mohol rezignovať na post ministra obrany.


V Poľsku bol nedávno nakrútený film o operácii Dunaj. Ale aj napriek tomu ľudia vedia málo o týchto udalostiach, o smrti 108 Čechov a Slovákov a o migrácii okolo 400 tisíc ľudí v dôsledku tejto invázie.
Tak, ako iní vedia málo o poľských porážkach, na ktoré sme my veľmi pyšní, aj keď sa niekedy sporíme, či takéto boje o nezávislosť mali zmysel.


1. augusta si každý rok pripomíname výročie výbuchu Varšavského povstania. Nedávno som napísal do vyhľadávača BBC "Warsaw Uprising" a našiel som veľmi skúpu informáciu z roku 2004. Najväčšie britské verejné médium sa k tejto téme chová macošsky. Pomyslel som si, čo vedia o Varšavskom povstaní Slováci? Pravdepodobne tiež nie veľa, ale asi o niečo viacej, než iné národnosti, už aspoň z toho dôvodu, že Miroslav Iringh "Stanko" v ňom velil 535. čate.


Vo Varšavskom povstaní v roku 1944 Nemci zabili okolo 150 000 civilov a zničili väčšinu mesta. Poľská Niobe, Wanda Lurie prežila strelu do hlavy a pohľad na tri zastrelené deti (pre tých, čo čítajú po poľsky a so silným žalúdkom odporúčam článok "Urodzony 20 sierpnia").


Výročné spomienky môžeme využiť na iniciatívu popularizujúcu poznatky o susedoch. Skúsme. V blízkej dobe veľvyslanectvo Poľska v Bratislave vyhlási súťaž na historickú prácu na tému Varšavského povstania. Veľvyslanectvo Slovenska vo Varšave by mohlo vyhlásiť súťaž pre poľských bádateľov na tému Slovenského národného povstania.


Stojí to za to. Na budúci rok si pripomíname 70. výročie obidvoch udalostí.


Post Scriptum: Na väčšinu víťazstiev sme však jednak hrdí. V auguste si pripomíname aj 93. výročie Varšavskej bitky, uznávanej za jednu z najdôležitejších v dejinách sveta. Ubránili sme čerstvo znovuzískanú nezávislosť a prekazili sme plány Sovietov rozšíriť boľševickú revolúciu do Európy.

Navštívte aj: Webová stránka Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave

Pridajte sa k nám: Stránka Veľvyslanectva Poľskej republiky v SR na Facebooku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?