Máme peniaze na vyšehradskú obranu?

Autor: Tomasz Chłoń | 12.6.2013 o 6:31 | (upravené 12.6.2013 o 7:05) Karma článku: 23,47 | Prečítané:  4688x

Spoliehajme sa na NATO,  ale aj na seba samých.  Právo a povinnosť majú najmä tí,  ktorí prekonali najviac vojnových drám.

Poľsko navštívil generálny tajomník NATO. Zopakoval, že spojenci, ak chcú čeliť súčasným výzvam, by mali zvýšiť obranné rozpočty.

Tieto výzvy, buďme úprimní, jedným európskym uchom vchádzajú dnu a druhým von. Kto by sa nimi zaoberal v čase ekonomickej krízy. Voliči očakávajú niečo celkom iné. A krajinám EÚ existenčné nebezpečenstvo nehrozí.

V európskych hlavných mestách vládne presvedčenie, že Američania nechcú prestať byť „európskou veľmocou“, lebo tu majú rozbehnutý veľký biznis. Medzitým starý kontinent opustil posledný americký tank a v USA je čoraz častejšie počuť, že USA nebude už ďalej zastupovať európskych partnerov, a dokonca aj, že NATO je neužitočné.

Odpoveď Európy na tieto dilemy je právom a povinnosťou všetkých členov EÚ. Ale hlavne právo a povinnosť majú tí, ktorí prekonali najviac vojnových drám.

Preto nás určitým – opatrným – optimizmom napĺňa to, čo sa deje vôkol obrannej spolupráce Vyšehradu. Ministerské prehlásenia nikdy nevzbudzujú veľký záujem médií. Ale prehláseniu ministrov obrany zo 4. júna sa oplatí venovať pozornosť. Poukazuje na rastúcu úroveň ambícií a zodpovednosti štvorky. A – dúfam – na čoraz ďalekosiahlejší pohľad.

Spoliehajme sa na NATO, ale aj na seba samých. Právo a povinnosť majú najmä tí, ktorí prekonali najviac vojnových drám.

Poľsko nachádza zdroje na udržanie skoro dvojpercentného obranného rozpočtu aj napriek spomalenému hospodárskemu rastu. Spomedzi spojencov Strednej a Severnej Európy má jedine Estónsko podobný rozpočtový ukazovateľ.

Je pochopiteľné, že momentálne nie je možné očakávať zvýšenie rozpočtu v iných krajinách, ale je možné ich naplánovať.

Prečítajte si aj: HEART OF EUROPE - Blog Tomasza Chłonia v angličtine
Navštívte aj: Webová stránka Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?