reklama

Hanba z „víťazstiev“, pýcha z porážok (?), alebo augustové výročia

20. augusta majú Poliaci „bolenie brucha". Na účasť na okupácii Československa v roku 1968 by najradšej zabudli. Lebo pamäť ruší mýtus boja o slobodu iných národov, ktorý v sebe pestujeme. Aj keď rozhodnutia o účasti prijala nedemokratická vláda skostnateného Wladyslawa Gomulku, väčšina Poliakov bola proti. Jeden z nich - Ryszard Siwiec - sa na protest podpálil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Obrázok blogu

Václav Havel v knihe „Prosím stručne" spomína, ako sa už ako prezident Československa stretol s bývalým prezidentom Poľska gen. Wojciechom Jaruzelským. Ten sa mu za ´68 rok niekoľko ráz úprimne ospravedlňoval. Hovoril, že keď ho stiahli z dovolenky, to všetko bolo už rozbehnuté, a on už nemohol urobiť nič. Myslím si, že mohol. Mohol rezignovať na post ministra obrany.


V Poľsku bol nedávno nakrútený film o operácii Dunaj. Ale aj napriek tomu ľudia vedia málo o týchto udalostiach, o smrti 108 Čechov a Slovákov a o migrácii okolo 400 tisíc ľudí v dôsledku tejto invázie.
Tak, ako iní vedia málo o poľských porážkach, na ktoré sme my veľmi pyšní, aj keď sa niekedy sporíme, či takéto boje o nezávislosť mali zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1. augusta si každý rok pripomíname výročie výbuchu Varšavského povstania. Nedávno som napísal do vyhľadávača BBC "Warsaw Uprising" a našiel som veľmi skúpu informáciu z roku 2004. Najväčšie britské verejné médium sa k tejto téme chová macošsky. Pomyslel som si, čo vedia o Varšavskom povstaní Slováci? Pravdepodobne tiež nie veľa, ale asi o niečo viacej, než iné národnosti, už aspoň z toho dôvodu, že Miroslav Iringh "Stanko" v ňom velil 535. čate.


Vo Varšavskom povstaní v roku 1944 Nemci zabili okolo 150 000 civilov a zničili väčšinu mesta. Poľská Niobe, Wanda Lurie prežila strelu do hlavy a pohľad na tri zastrelené deti (pre tých, čo čítajú po poľsky a so silným žalúdkom odporúčam článok "Urodzony 20 sierpnia").

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Výročné spomienky môžeme využiť na iniciatívu popularizujúcu poznatky o susedoch. Skúsme. V blízkej dobe veľvyslanectvo Poľska v Bratislave vyhlási súťaž na historickú prácu na tému Varšavského povstania. Veľvyslanectvo Slovenska vo Varšave by mohlo vyhlásiť súťaž pre poľských bádateľov na tému Slovenského národného povstania.


Stojí to za to. Na budúci rok si pripomíname 70. výročie obidvoch udalostí.


Post Scriptum: Na väčšinu víťazstiev sme však jednak hrdí. V auguste si pripomíname aj 93. výročie Varšavskej bitky, uznávanej za jednu z najdôležitejších v dejinách sveta. Ubránili sme čerstvo znovuzískanú nezávislosť a prekazili sme plány Sovietov rozšíriť boľševickú revolúciu do Európy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navštívte aj: Webová stránka Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave

Pridajte sa k nám: Stránka Veľvyslanectva Poľskej republiky v SR na Facebooku

Tomasz Chłoń

Tomasz Chłoń

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky v SR. Od roku 1987 pôsobí v zahraničných službách (1987-89 ako praktikant). V rokoch 2005-2010 bol veľvyslancom Poľska v Estónsku, na Slovensku pôsobí od 29. januára 2013. Absolvent univerzít vo Varšave a v Maastrichte, hovorí po anglicky, fínsky, maďarsky, francúzsky, rusky a pasívne ovláda estónčinu. Čoraz lepšie sa dorozumieva po slovensky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu